24 Şubat 2013 Pazar

Eğitimle İlgili Filmler

       Merhabalar. Bloğumdaki ilk yazımla karşınızdayım. Valla ne ile ilgili olsun diye düşünüyordum (tabi ki de eğitimle ilgili bir şeyler olacaktı). Konuyu tam kesinleştirememiştim ki birden arşivimde bulunan birkaç film aklıma geldi.
     Öğretmenliğe ilk başladığım zaman okulla ilgili filmler aramaya başlamıştım internette. Şöyle ilham verebilecek filmler bulmaktı amacım. Bi zaman sonra TNT'de izlediğim ve beni epey etkileyen "The Triumph- Zafer Benim" isimli film aklıma geldi. Ron Clark isimli Amerikalı bir öğretmenin sosyal ve akademik ortamı çok kötü olan bir okulda eğitim verme adına başından geçenler anlatılıyordu. Gerçek bir hikayeye dayandığını da belirteyim. Bu öğretmenin yazdığı bir kitap da var bu arada. Ona da başka bir yazımda değinirim artık.

     
Diğer keşfettiğim film ise (o da TNT'de yayınlanmış ama ben kaçırmıştım.) "School of Life". Klasik yaklaşım ile yapılandırmacı yaklaşımın karşılaştırılması için izlenmesi gerekir.
   
 

3. olarak "Freedom Writers" tan bahsetmek isterim. Değişik etnik kökenden öğrencilerin (siya öğretmen öğrencilere toplumda yaşanan etnik çatışmaları "Yahudi Soykırımı" üzerinden çözmeyi amaçlıyordu. Öğrencilerin yaşadıklarını yazmalarını sağlayarak birbirlerini yi anlamalarını sağlıyordu.
     

 Bu üç filmi mutlaka izleyin. Eğitim adına çok şeyler bulacaksınız. Keyifli seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder